لوله کشی پنج لایه ساختمان 09129750376

لوله کشی پنج لایه ساختمان 09129750376

لوله کشی پنج لایه ساختمان

اجرا و تعمیرات لوله کشی پنج لایه ساختمان

09129750376-22537778 سراسر تهران

اجرا و تعمیرات لوله کشی آب سرد و گرم

لوله کشی پنج لایه و اتصالات پرسی و کوپلی

اجرا و تعمیرات لوله کشی شوفاژ و پکیج دیواری

اجرای سیستم گرمایش کف با لوله های پنج لایه

اجرای لوله کشی کلکتوری و انشعابی شوفاژ

لوله کشی پکیج و آب سرد و گرم مصرفی

لوله کشی با لوله اتصالات نیوپایپ , سوپرپایپ ,

ایزوپایپ ,ایزی پایپ و سایر برندهای پنج لایه

لوله کشی پنج لایه ساختمان

لوله کشی پنج لایه ساختمان

همانطور که میدانید مهمترین بخش ساختمان یا به اصطلاح قلب ساختمان تاسیسات ساختمان میباشد. لوله کشی ساختمان به سبب اینکه یک نیاز حیاتی و مبرم میباشد شاید با بسیاری از امور ساختمانی متفاوت باشد.

زیرا یک ساختمان فاقد لوله کشی و تاسیسات قابل استفاده تقریبا مکان خوبی برای زندگی و رفاه نمیباشد.

پس اولویت یک سازنده ساختمان در ساخت ساختمان پس از سازه مستحکم و تامین کننده جان ساکنین لوله کشی و تاسیسات ساختمان میباشد که بتواند آسایش و رفاه را برای ساکن آن ساختمان به همراه بیاورد.

دکوراسیون و زیباسازی و سایر امور نیز در مراتب دیگر اهمیت قرار میگیرند. با افزایش استحکام ساختمان ها و به تبع آن عمر مفید آنها نیاز به یک لوله کشی و تاسیسات دارای طول عمر متناسب با سازه ضروری به نظر میرسد.

اجرای لوله کشی پنج لایه ساختمان
لوله کشی پنج لایه ساختمان

لوله کشی نیوپایپ ساختمان

در حال حاضر برای لوله کشی آب و شوفاژ از سه نوع لوله اتصالات موجود در بازار میتوان استفاده کرد. لوله های آهنی، لوله های پلی پروپیلن تک لایه و لوله های پلیمری پنج لایه.

از ویژگیهای لوله های فلزی می توان به استحکام در برابر فشار و مقاومت بالا در حرارت بالا و قیمت ارزان اتصالات هستند. البته قیمت لوله های گالوانیزه و سیاه آهنی نسبت به لوله های پلیمری بیشتر است.

نقاط ضعف این نوع لوله کشی که تا حدود بیست سال پیش در ایران بسیار رایج بود و تقریبا بی رقیب, این است که لوله های آهنی بسیار ساده دچار خوردگی و پوسیدگی می شوند.

حمل و نقل سخت و اجرای طاقت فرسا نیز از دیگر مسایلی بود که زمینه جایگزینی آنها با لوله های پلیمری را فراهم کرد. لوله های پلیمری نیز در دو نوع عمده تک لایه و پنج لایه به تولید رسید و عرضه شد.

لوله های تک لایه پلی پروپیلن دچار خوردگی نمی شوند، وزن سبکی دارند و اجرا و تعمیرات لوله کشی   آن ها آسان و سریع است.

اما عدم استحکام در برابر گرمای لوله های آب گرم و شوفاژ و شل شدن آنها و تا حدی ایجاد جلبک در آنها از ضعف این نوع لوله کشی میباشد.

مزایای لوله پنج لایه

همزمان با پیشرفت تکنولوژی در همه عرصه ها و به ویژه در صنعت ساختمان ، لوله هایی به بازار عرضه شدند که تقریبا تمام نقاط ضعف سایر انواع لوله کشی را پوشانده و توانسته به بهترین نوع لوله کشی تبدیل شود.

امروزه لوله های پنج لایه با لوله های تلفیقی از پلیمر و فلز به بازار آمده است که طول عمر آن بیش از 50 سال و مقاومت حرارتی حداکثر دما 90 درجه سانتیگراد و فشار بیشتر از 10 بار از ویژگیهای آن میباشد.

در کشور ما نیز تولیدکنندگانی مانند نیوپایپ , سوپرپایپ و ایزوپایپ به صورت جدی بازار ایران را قبضه کرده اند. البته برندهای داخلی و  خارجی زیادی در این زمینه هستند که از لحاظ کیفی در سطح پایین تری قرار دارند.

لوله کشی سوپرپایپ

لوله پنج لایه ترکیبی حساب شده و متناسب از پلیمر و آلومینیوم است  كه حاصل آن لوله ای شامل يك لایه آلومينيوم ، دو لايه پليمر و دو لايه چسب مخصوص كه مقاومت در مقابل خوردگی ، زنگ زدگی ، رسوب و پوسيدگی را مانند لوله های تک لایه و توان تحمل حرارت مستمر و بالا ، فشار زیاد و نفوذ ناپذيری را مانند لوله آهنی  دارد.

لوله های پنج لایه  آخرين دستاورد فناوری نوین است که برای مصرف در تمام تاسيسات ساختمان قابل استفاده است. حتي در بدترين وضعیت بیش از پنجاه سال عمر مفید دارد.

پلیمرهای داخلی و خارجی لوله های پنج لایه از مواد پلی اتیلن مشبک  PEX یا PERT تشکیل شده است که در مقابل حرارت های بالا بسیار مستحکم است.

لایه میانی که توسط چسب به لایه های داخلی و خارجی چسبیده اند , از جنس فلز آلومینیم ویژه می باشد که به روش OverLap و در تمامی طول لوله ادامه دارد.

به همین علت با ممانعت از عبور نور و اکسیژن به داخل لوله، از اکسیداسیون قطعات فلزی جلوگیری میکند.

برای ترکیب لایه های داخل و خارج به فلز آلومینیم و حفظ ، از دو بخش بیندر یا چسب ویژه استفاده شده که باعث یک پارچگی و محکم شدن لوله ها میشوند.

اتصالات لوله های پنج لایه

اتصالات این لوله ها معمولا از جنس فلز برنج میباشند و در چند مدل به لوله متصل میشوند. استفاده از اتصالات پرسی برای وصل کردن لوله و اتصالات زانویی , سراهی و انشعاب گرفتن از روشهایی است که خصوصا در ساختمانهای نوساز مرسوم میباشند.

آب بندی اتصالات پرسی  لوله پنج لایه به این شکل میباشد که یک اتصال نر یا male با احاطه شدن چند اورینگ موازی در درون لوله قرار می گیرد و ازخارج  یک حلقه پرس مختص همان سایز به وسیله دستگاه پرسی که در چند نوع دستی , هیدرولیک و اتوماتیک وجود دارد به روی لوله پرس میشود.

در سیستم کوپلی یا فیتینگ اتصال نر به داخل لوله میرود ام به جای حلقه پرس , یک حلقه شکسته و یک مهره کار آب بندی و محکم شدن لوله به اتصال را انجام میدهند.

نحوه اتصال لوله های 5 لایه

در هر دو روش اتصال نر استوانه ای شکل که در موقع نصب داخل لوله قرار می گیرد، به نحوی کار آب بندی از داخل و مهره و  حلقه پرس از خارج آب بندی از خارج را انجام داده  و از هر گونه نشتی ممانعت میکنند.

به منظور ممانعت واکنش های الکتروشیمیایی بین قطعات فلزی اتصالات و لوله پنج لایه به خاطر اتصال احتمالی، یک اورینگ بر روی اتصال در جایی که لوله با آن تماس دارد تعبیه شده است .

اورینگ ها در ضمن موجب یک اطمینان خاطر از قرار گیری و نصب صحیح حلقه های پرس در نوع اتصال فشاری لوله ۵ لایه می گردد.

استفاده از اتصالات فیتینگ یا کوپلی نیز خصوصا در کارهای تعمیراتی و خرده کاری لوله کشی رواج دارند.

اتصالات مهره ماسوره ای نیز در گذشته متداول بود که به علت قیمت بالا دیگر استفاده نمیشود.

لوله کشی آب پنج لایه

با وجود اینکه این لوله ها مقاومت بسیار خوبی در برابر سرما دارند اما بهتر است برای حصول اطمینان در هنگام لوله کشی عایق کاری شوند ., خصوصا در لوله هایی که در محیط بیرون قرار میگیرند.

بهتر است برای استحکام لوله کشی لوله ها از جایی آویزان نباشند و بستکاری شوند و وزن اضافی به آنها وارد نشود. نورخورشید نیز میتواند هر چیزی را از جمله لوله پلیمری مضمحل کند.

هر چند این لوله ها در برابر نور آفتاب مقاوم هستند اما بهتر است در معرض آن قرار نگیرند. در پایان اجرا لوله کشی آب پنج لایه باید سیستم را پر از آب کرده و تحت فشار تست کنیم, تا در صورت هرگونه نشتی یا مشکلی رفع شود.

زیرا برخی مواقع مجریان فراموش میکنند تا یک یا چند سر اتصال را پرس یا اچارکشی کنند. در لوله های روی دیوار سرویس بهداشتی بهتر است لوله ها توسط نبشی آهن محافظت

شوند تا خدا نکرده در هنگام سوراخکاری و نصب لوازم بهداشتی لوله را سوراخ نکرده و بهای گزافی دارد. در روی دیوار های مسیر لوله کشی به صورت افقی انجام نشود.

پس از اجرا و تست لوله کشی روی لوله ها را با یک ملات پوشانده تا در اثر عملیات ساختمانی آسیب نبینند.

استفاده از مهره ماسورها در سر ورودی شیرفلکه ها توصیه میشود تا در هنگام تعمیرات احتمالی راحت انجام شود.

مزایای لوله کشی پنج لایه

  • مقاومت حرارت تا دمای 90 درجه سانتیگراد
  • عدم رسوخ اکسیژن به درون لوله و عدم تغییر ظاهر آب
  • مقامت در مقابل انحلال در مواد شیمیایی اسیدی و بازی
  • ضریب انبساط طولی بسیار کم
  • استحکام فیزیکی در برابر فشار به علت استفاده از آلومینیوم
  • افت فشار آب در حد بسیار نازل
  • اجرا و تعمیرات لوله کشی آسان و زود
  • عدم زنگ زدگی , پوسیدگی و رشد میکروارگانیسمها
  • کاهش هزینه های نگهداری و جاری

کاربرد لوله کشی پنج لایه در ساختمان

1-لوله کشی پنج لایه ساختمان  آب سرد و گرم

2- لوله کشی شوفاژ , پکیج دیواری و زمینی , فن کویل و بخشهایی از موتورخانه

3- لوله کشی گرمایش از کف با لوله های پنج لایه , گرمایش از کف اماکن مسکونی , تجاری , بیمارستانها ,پشت بام , زمینهای ورزشی و استادیومها

4- لوله کشی پنج لایه ساختمان آتش نشانی و اطفای حریق ساختمانها لوله کشی پنج لایه ساختمان

5- لوله کشی سرمایش از کف به منظور خنک کردن محیط سردخانه های زیرصفر و بالای صفر

قیمت لوله کشی پنج لایه

قیمت لوله کشی پنج لایه با توجه قیمت سایر لوله کشی ها نیز مناسب میباشد. قیمت لوله کشی پنج لایه از لوله کشی تک لایه به طور کلی گرانتر تمام خواهد شد . اما با توجه به قیمت اجرای لوله کشی فلزی از لوله کشی فلزی ارزانتر میباشد.

البته قیمت جنس و برند مصرف شده نیز بسیار تاثیر گذار میباشد. برای نمونه لوله اتصالات پنج لایه نیوپایپ و ایزوپایپ در قیاس با لوله سوپرپایپ بسیار قیمت مناسبتری دارند, در حالیکه از لحاظ کیفیت بر اساس تجربه هیچ تفاوتی ندارند.


2 Comments

تاسیساتی و لوله کشی مرزداران | خدمات لوله کشی تهران 09129750376

دسامبر 24, 2019 at 10:22 ق.ظ

[…] کشی روکار و توکار با لوله کشی پنج لایه و تک […]

دستگاه پرس لوله پنج لایه | خدمات تاسیساتی و لوله کشی ساختمان

ژوئن 3, 2021 at 12:28 ب.ظ

[…] نوع لوله کشی آب , پکیج و شوفاژ که در کشور ما وجود دارد , لوله کشی پنج لایه است . لوله پنج لایه با ساختار Pex-Al-Pex در عین بهداشتی بودن […]

Leave a Reply

تماس فوری